Fjernvarmemand bliver ny direktør

Fjernvarmemand bliver ny direktør

6. november 2023

Martin Lindhardt overtager direktørstolen

Det er en erfaren projektleder med en solid baggrund indenfor fjernvarmesektoren, der den 1. Februar overtager direktørposten i Hedensted Fjernvarme.

Den 45 årige Martin Lindhardt overtager direktørstolen i Hedensted Fjernvarme den 1. februar 2024.

Martin Lindhardt har de seneste 15 år været ansat i COWI A/S Fjernvarmeafdeling. Først som specialist og senere som projektleder, hvor han har haft ansvaret for en række store fjernvarmeprojekter herunder TVIS’ udvidelser i Vejle, Kolding og Middelfart. Martin har også tidligere arbejdet i Aalborg Forsyning.

”Vi er glade for, at vi har fundet en person med en solid fjernvarmebaggrund” siger Morten Juhl Lassen, der er formand for Hedensted Fjernvarme og fortsætter: ”Det er bestyrelsens vurdering, at Martin Lindhardt som ingeniør vil kunne supplere og styrke det faglige miljø i Hedensted Fjernvarme, og at han vil gå godt i spænd med medarbejdere, andelshavere og samarbejdspartnere. Samtidig vil hans solide Fjernvarmeerfaring og -netværk kunne styrke samarbejdet med bestyrelsen og den strategiske udvikling af værket” siger Morten Juhl Lassen.

Martin Lindhardt er født og opvokset i Herning og bor i Århus. Han er uddannet Diplomingeniør på Ingeniørhøjskolen i Århus, og har taget projektlederuddannelse i COWI A/S.

I sin fritid er Martin engageret i frivilligt bestyrelsesarbejde, hvor han bl.a. hvert år er med til at arrangerer Danmarks største festival for bræt- og rollespil med over 1.000 deltagere.

Martin tiltræder direktørstillingen i Hedensted Fjernvarme den 1. februar 2024.

//